Головна » 2014 » Серпень » 18 » Спас.Яблучний спас.Другий Спас.
12:49
Спас.Яблучний спас.Другий Спас.
Яблучний спас
Другий Спас в день Преображення Господнього - Спас "на горі". Раніше до другого Спаса фрукти їсти не належало. 19 серпня їх несли до церкви для освячення, після чого всі фрукти дозволялося вживати в їжу. Тому в народі другий Спас називається "Яблучним Спасом". За освяченні частина принесеного видається притчу, а решта відноситься до будинку, де освяченими яблуками розговляються.
У серпні є три свята на честь Спасителя, які так і називаються - врятовані. Перший Спас відзначають 14 серпня, по-народному називається «на воді», другий - 19 серпня, «на горі», і третій - 29 серпня, «на полотні».
19 серпня це яблучний спас
Другий Спас, відзначається в день Преображення Господнього, у народі називається Яблучним Спасом.
Чому Другий Спас називається Яблучним
Яблучний Спас - народна назва свята Преображення Господнього. До нього приурочено безліч народних обрядів. Перш за все, Яблучний Спас означає настання осені, преображення природи. Раніше до цього свята не положено було їсти фрукти, взагалі ніякі плоди, крім огірків. 19 серпня їх висвітлювали в церкви, після чого вже всі фрукти дозволялося вживати в їжу. Після освячення частину принесених фруктів потрібно видати притчу, а решту віднести в будинок, де ними розговляються.
Вважається, що якщо батьки до Другого Спаса не їдять яблук, то на тому світі їх дітям роздають гостинці, серед яких - райські яблука. А тим дітям, батьки яких пробували яблука - не роздають. Тому багато батьків, особливо які поховали дітей, вважають гріхом їсти яблука до цього свята. Матері, що втратили дітей, вранці на Яблучний Спас несуть в храм кілька яблук, освячують, а після відносять на могилки померлих дітей. Якщо могила далеко, освітлене яблуко можна покласти на будь-яку дитячу могилку або залишити в храмі. Раніше часто освячені яблука несли на кладовища, щоб покласти всьому померлим родичам.
Також існує повір'я, що на Преображення яблука стають чарівними. Відкусивши шматочок, можна загадувати бажання, яке неодмінно збудеться.
З цього дня у садах настає гаряча пора, яблука заготовлюються взапас по безлічі рецептів: їх і сушать, і консервують, і замочують. Під час свята також потрібно готувати безліч страв з яблуками, запікати в печі або духовці з медом, робити пироги. Спасівський яблука давали жебракам і хворим.
В цей же день починається масове вживання гороху, іноді навіть влаштовувався спеціальний «Горохів день». З Яблучного спаса і свята Преображення починалася жнива ярих та посів озимих (жита). Знахарі старалися заготовити до цього дня лікарські трави, гуцули не виносити на вулицю вогонь, на Закарпатті цього дня вогонь не позичали.
Приурочувались до свята масові народні гуляння і ярмарки.
За народними прикметами, після Яблучного Спаса ночі стають холоднішими. Це свято також є зустріччю осені. «Прийшов Другий Спас - бери рукавиці про запас».
Інші назви свята
У Другого, Яблучного Спаса є та інші народні назви - наприклад, Свято перших плодів, Середній Спас, Спас на горі, Горохів день, Перші Осеніни, Осеніни, Друга зустріч осені, Преображення. Російською православною церквою в цей день вшановується Преображення Господа Бога і Спаса Ісуса Христа.
Преображення Господа Бога і Спаса Ісуса Христа
В Євангеліях описано таємниче преображення, явище Божественної величі й слави Господа. Воно відбулося на горі перед трьома найближчими учнями Ісуса Христа під час молитви. Про цю подію повідомляють все євангелісти, за винятком Іоанна.
Православне святкування проходить 19 серпня, а якщо за юліанським календарем - то 6 серпня. У Католицькій церкві святкується також 6 серпня, або переноситься на наступне за цим днем неділю. Вірменська Апостольська Церква вважає це свято перехідним від 28 червня до 1 серпня.
Традиційним місцем Преображення Господнього називається гора в Галілеї під назвою Фавор. Однак є версія, що місцем Преображення був відріг гори Хермон, що знаходиться в околицях Кесарії Філіппової.
В Євангеліях описано, що Ісус піднявся з Петром, Яковом та Іоанном на гору помолитися, і під час молитви преобразився. Особа Його засяяло як сонце, а одяг зробився білим, як світло. І з'явилися два пророка зі Старого завіту, Ілля та Мойсей, і розмовляли зі Спасителем про Вихід. Він заборонив говорити про побачене своїм учням, поки Син Людський із мертвих.
Історія свята
Свято відзначалося в Палестині з IV століття, відтоді, коли імператрицею Оленою на горі Фавор був побудований храм Преображення. На Сході згадки про свято відносяться до V століття.
Євангельські тексти говорять, що ця подія трапилася в лютому, за 40 днів до Великодня, однак Православною церквою святкування було перенесено на 6 (19) серпня - щоб воно не припадало на дні Великого посту. А на 40-й день після Преображення завжди проходить свято Воздвиження Хреста Господнього.
У Франції та Іспанії свято відбувався з VII століття, але в католицькій церкві він був встановлений татом Калікстом III в 1456 році.

У Православній церкві свято належить до двунадесятих великим святам, здійснюється літургія, читаються паримії, співається канон. Колір богослужбових одягів - білий. Свято припадає на Успенський піст, який раніше був майже дорівнює Великому.

На Русі Яблучний Спас був одним з найбільш відзначаються свят. Увечері селяни спостерігали заходи сонця, і коли воно стосувалося горизонту - починалися співи.

У південних районах освячували і пробувати не яблука, а перший виноград. Або всі фрукти, які є.
Обряди і прикмети на Яблучний Спас

Яблучний Спас називається ще «першими Осеніна» - зустріччю осені. Увечері, проводжаючи захід сонця, проводжали і літо. «Прийшов яблучний спас - пішло літо від нас».

Також вважається, що він нагадує про те, як необхідно духовне перетворення. В цей день спочатку пригощали яблуками рідних, близьких, сиріт, незаможних, поминали поснулих вічним сном предків - і тільки потім їли самі.

З цим святом пов'язано багато прикмети і звичаї. В давнину люди вважали їх важливими для здоров'я і благополуччя всієї родини. Наприклад, зібраними з городу плодами пригощали жебраків - щоб на наступний рік зібрати відмінний урожай.

Ще є прикмета, що якщо в день Другого Спаса стоїть спека, то в січні буде мало снігу, а якщо йде дощ - то зима буде сніжною.

Є й інша цікава прикмета: якщо в це свято на руку двічі сяде муха, то людину очікує успіх. У це свято потрібно бути терплячим навіть до мухам і не проганяти їх, щоб не злякати удачу.
яблука

За словами археологів, навіть печерні люди вживали в їжу яблука. В Стародавньому Римі було відомо 23 сорти яблук, а завдяки римським солдатам яблука потрапили і до Європи. Зараз яблуні - найбільш популярні фруктові дерева в світі.
Яблука можна використовувати у величезній кількості страв, на них виробляються навіть горілка з сидром, не кажучи вже про вареннях, десертах, салатах, компотах, пирогах, тортах, соусах. З яблуками запікаються качки, тушкується м'ясо.
Згідно з фізіологічними нормами, людина повинна вживати близько 50 кілограм яблук на рік, з них 40% - у вигляді соків. В яблуках є майже всі речовини, які необхідні організму: кальцій, магній, фосфор, калій, натрій, залізо, вітаміни С, Е, РР, В1, В2, В6, фолієва кислота, каротин. Вони легко засвоюються і їх поєднання для людей оптимальні.
Не дарма англійці кажуть: «Яблуко на день - і доктор не знадобиться». А ще краще - два-три яблука. Ці дивовижні плоди допоможуть підтримувати організму прекрасне здоров'я.
Читайте похожі матеріали: Блюда и рецепты на яблочный спас.Что приготовить на спас.
Джерело матеріалу
Категорія: Новини | Переглядів: 1106 | Додав: cybulnik | Теги: 19 серпня, Спас, коли відзначається, яблучний спас | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Рейтинг@Mail.ru