[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Сторінка 1 з 1 1
Форум » Наша країна Україна » Православні церковні свята » День святителя Іоанна Златоустого, архієпископа Константиноп (День святителя Іоанна Златоустого, архієпископа Константиноп)
День святителя Іоанна Златоустого, архієпископа Константиноп
cybulnik Дата: Четвер, 25.11.2010, 21:51 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 6014
Репутация: 1019
Статус: Offline

26 листопада Святитель Іоанн Златоуст, архієпископ Константинопольський - один з трьох Вселенських святителів, разом зі святителями Василем Великим і Григорієм Богословом.
Народився майбутній святитель в Антіохії приблизно в 347 році, в сім'ї воєначальника. Його батько, Секунд, помер незабаром після народження сина, мати, Анфусу, не стала більше виходити заміж і віддала всі сили вихованню Іоанна. Юнак навчався у кращих філософів і риторів, рано звернувся до поглибленого вивчення Святого Письма і молитовному споглядання. Святитель Мелетій, єпископ Антіохійський, покохав Іоанна як сина, наставив його у вірі і в 367 році хрестив.
Через три роки святий Іоанн був поставлений у читця. Після того, як святитель Мелетій був відправлений на заслання імператором Валентом, в 372 році, святий Іоанн спільно з Феодором (згодом - єпископом Мопсуестскім) вчився у досвідчених наставників - пресвітерів Флавіана і Діодора Тарсійского - подвижницького життя.
У 386 році святий Іоанн був висвячений єпископом Антіохійським Флавіаном у пресвітера. На нього поклали обов'язок проповідувати Слово Боже. Святий Іоанн виявився блискучим проповідником, і за рідкісний дар богонатхненним словом отримав від пастви найменування «Златоуст». Дванадцять років святий, при скупченні народу, зазвичай двічі на тиждень, а іноді щодня, проповідував у храмі, потрясаючи серця слухачів.
У 397 році, після кончини Константинопольського архієпископа Нектарія, святий Іоанн Златоуст був викликаний з Антіохії для поставлення на Константинопольську кафедру. Безліч справ чекало рішення святителя, але він почав з головного - з духовного вдосконалення священства. І тут кращим прикладом був він сам. Кошти, які призначалися для архієпископа, святий звернув на утримання кількох лікарень і двох готелів для прочан. Архіпастир задовольнявся мізерної їжею, відмовлявся від запрошення на обіди.
Ревнощі святителя до утвердження християнської віри, поширювалася не тільки на мешканців Константинополя, але і на Фракію, включаючи слов'ян і готовий, Малу Азію і Понтийскую область. Їм було поставлено єпископ для Церкви Боспору, що знаходилася в Криму. Багато праці поклав святитель на влаштовування благоліпно Богослужіння: склав чин Літургії, ввів антифонное спів за всеношною, написав кілька молитов чину Єлеопомазання.
Перебуваючи у Вірменії, святитель Іоанн намагався зміцнити своїх духовних чад. У численних листах (їх збереглося 245) єпископам Азії, Африки, Європи і своїм друзям у Константинополі, він утішав страждають, наставляв і підтримував своїх прихильників. Взимку 406 року святий був хворобою прикутий до ліжка. Але вороги його не заспокоїлися. Зі столиці прийшов наказ перевести його в глухий Пітнус (Піцунду, в Абхазії). Виснажений хворобами святитель, у супроводі конвою, три місяці в дощ і спеку здійснював свій останній перехід. У Команов сили залишили його. У склепу святого Василіска, втішений явищем мученика («Не сумуй, брат Іван! Завтра ми будемо разом»), причастившись Святих Таїн, вселенський святитель зі словами «Слава Богу за все!» Відійшов до Господа 14 вересня 407 року.
Святитель Іоанн Златоуст був похований в компанії. У 438 році Прокл, Патріарх Константинопольський (434-447), здійснюючи богослужіння в храмі святої Софії, виголосив похвальне слово пам'яті свого великого вчителя, в якому порівнював святителя Іоанна Златоуста зі святим Іоанном, Предтечею Господнім, проповедовавшим покаяння і також потерпілим за викриття вад.
Народ, що горів любов'ю до святителя Іоанна Златоуста, не давши Патріарху докінчити свого слова, почав одностайно просити його звернутися до імператора з проханням про перенесення святих мощей святителя з Коман у Константинополь. Святитель Прокл відправився до царя Феодосію II (408-450) і від імені Церкви і народу просив його про це. Імператор погодився і відправив у Коман особливих посланців зі срібною ракою, щоб з пошаною перевезти святі мощі.
Жителі Коман глибоко сумували про те, що їх позбавляють великого скарби, але не могли опиратися царським указом. Коли ж імператорські посланці приступили до труни святителя Іоанна, вони не змогли взяти його мощі. Тоді імператор, у каятті, написав послання святителю, просячи у нього пробачення за себе і за свою матір Євдоксію. Послання це прочитали біля гробу святителя Іоанна, поклали на нього і вчинили всеношну. Потім приступили до гробниці, легко підняли мощі і внесли на корабель (гробниця святителя Іоанна залишилася в Команов, поблизу Піцунди).
Тоді ж відбулося зцілення убогої людини, яка доклала до покрову від гробу святого. Після прибуття мощей святителя Іоанна до Константинополя, 27 січня 438 року все місто, на чолі з Патріархом Проклом, імператором Феодосієм, з усім його синклітом і безліччю народу вийшов назустріч. Численні клірики зі свічками, кадилами і хоругвами взяли срібну раку і з співами внесли її до церкви святої мучениці Ірини. Коли Патріарх Прокл відкрив труну, тіло святителя Іоанна виявилося нетлінним, від нього виходило пахощі. Припавши до гробу, імператор Феодосій II зі сльозами просив святителя пробачити його мати.
Народ не відходив від раки весь день і всю ніч. На ранок мощі святого були віднесені в соборну церкву Святих Апостолів. Коли раку була поставлена на патріаршому престолі, весь народ єдиними вустами вигукнув: «Прийми престол свій, отче!» - І Патріарх Прокл з багатьма, що стояли біля раки, побачили, як святитель Іоанн відкрив свої уста й вимовив «Мир всім!».

За матеріалами сайту Православний календарАлександр Цыбульник
 
У вас Балов'; document.write(exp);
Форум » Наша країна Україна » Православні церковні свята » День святителя Іоанна Златоустого, архієпископа Константиноп (День святителя Іоанна Златоустого, архієпископа Константиноп)
Сторінка 1 з 1 1
Пошук:

Рейтинг@Mail.ru