[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Сторінка 1 з 1 1
Форум » Наша країна Україна » Православні церковні свята » День преподобного Нестора Літописця (9 листопада День преподобного Нестора Літописця)
День преподобного Нестора Літописця
cybulnik Дата: Понеділок, 08.11.2010, 19:52 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 6014
Репутация: 1019
Статус: Offline
9 листопада День преподобного Нестора Літописця

Преподобний Нестор Літописець
Преподобний Нестор Літописець народився в 50-х роках XI століття в Києві. Юнаком він прийшов до преподобного Феодосія і став послушником. Постриг Преподобного Нестора наступник преподобного Феодосія, ігумен Стефан. При ньому ж він був посвячений у сан ієродиякона. Про його високого духовного життя говорить те, що він у числі інших преподобних отців брав участь у вигнанні біса з Микити затворника (згодом Новгородського святителя, пам'ять 31 січня), захопленого іудейським мудруванням.

Преподобний Нестор глибоко цінував істинне знання, сполучене зі смиренням і покаянням. У монастирі преподобний Нестор ніс послух літописця. У 80-х роках він написав «Читання про житіє і погубленії блаженних страстотерпців Бориса і Гліба» у зв'язку з перенесенням їх святих мощей до Вишгороду в 1072 році. У 80-х роках преподобний Нестор склав житіє преподобного Феодосія Печерського.

Головним подвигом життя преподобного Нестора було складання до 1112-1113 років «Повісті временних літ». Надзвичайно широке коло джерел (попередні руські літописні зведення і сказання, монастирські записи, візантійські, різні історичні збірки, розповіді старця-боярина Яна Вишатича, торговців, воїнів, мандрівників), осмислених з єдиної, строго церковної точки зору, дозволив преподобному Нестору написати історію Русі як складову частину всесвітньої історії, історії спасіння людського роду.

Чернець-патріот викладає історію Руської Церкви в головних моментах її історичного становлення. Він говорить про першій згадці російського народу в церковних джерелах - в 866 році, при святому патріархові Константинопольському Фотія; оповідає про створення слов'янської грамоти святими рівноапостольними Кирилом і Мефодієм, про Хрещення святої рівноапостольної Ольги в Константинополі.

Літопис преподобного Нестора зберегла нам розповідь про перший православному храмі в Києві (під 945 роком) про сповідницький подвиг святих варягів-мучеників (під 983 роком), про «випробування вір» святим рівноапостольним Володимиром (986 рік) і Хрещення Русі (988 рік). Першому російському церковному історику зобов'язані ми відомостями про перших митрополитів Руської Церкви, про виникнення Печерської обителі, про її засновників і подвижників.

Час преподобного Нестора було нелегким для Руської землі і Російської Церкви. Русь терзали князівські міжусобиці, степові кочівники-половці хижими набігами розоряли міста і села, гнали в рабство руських людей, спалювали храми й обителі. Преподобний Нестор був очевидцем розгрому Печерської обителі в 1096 році. У літописі дано богословське осмислення вітчизняної історії. Духовна глибина, історична вірність і патріотизм «Повісті временних літ» ставлять її в ряд найвищих творінь світової писемності.

Преподобний Нестор помер приблизно в 1114 році, заповівши печерським ченцям-літописцям продовження своєї праці. Його наступниками у літописанні стали ігумен Сильвестр, який додав сучасний вигляд «Повісті временних літ», ігумен Мойсей Видубицький, який продовжив її до 1200 року, нарешті, ігумен Лаврентій, який написав в 1377 році найдавніший з дійшли до нас списків, що зберегли «Повість» преподобного Нестора ( «Лаврентіївського літопису»).

Спадкоємцем агіографічної традиції печерського подвижника став святитель Симон, єпископ Володимирський, рятувальник «Києво-Печерського Патерика». Розповідаючи про події, пов'язані з життям святих угодників Божих, святитель Симон нерідко посилається, серед інших джерел, на Літопису преподобного Нестора.

Преподобний Нестор був похований в Ближніх печерах преподобного Антонія Печерського.Александр Цыбульник
 
У вас Балов'; document.write(exp);
Форум » Наша країна Україна » Православні церковні свята » День преподобного Нестора Літописця (9 листопада День преподобного Нестора Літописця)
Сторінка 1 з 1 1
Пошук:

Рейтинг@Mail.ru