[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Сторінка 1 з 1 1
Форум » Наша країна Україна » Українські народні та міжнародні свята » Масниця - початок масляного тижня (Масниця ,свята України)
Масниця - початок масляного тижня
cybulnik Дата: П`ятниця, 05.04.2013, 23:51 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 6014
Репутация: 1019
Статус: Offline
Масниця - початок масляного тижня
Останній тиждень перед Великим постом за часом збігалася з язичницьким святом проводів зими і зустрічі весни, який відзначали всі народи Європи в дохристиянський період.
У східних слов'ян це свято отримало назву «Масляна». Обряди Масляної, що збереглися в народній традиції і в даний час, безпосередньо пов'язані з язичницькими культами предків, сімейно-родових відносин і родючості. На сімейно-родовий характер масляної вказують і назви деяких днів свята - «вечірки тещ» (п'ятниця), «посиденьки зовиці» (субота), а обов'язкові для масниці млинці (язичницький символ сонця) були традиційним поминальним блюдом східних слов'ян.
Вважалося, що останній тиждень перед Великим постом треба провести весело, бо попереду цілих 7 тижнів суворої поведінки та багатьох обмежень. Кожен день цього тижня має певні особливості та цікаві звичаї. Розглянемо кожен з них.
У понеділок жінки йдуть у корчму і починають свято Масляної. Якщо ж до їх компанії хочуть долучитись чоловіки, то їм на шию потрібно повісити колодку, зняти яку можна було, лише поставивши могорич.
У вівторок жінки знову в шинку. Після гуляння в шинку всі виходять на вулицю, де влаштовуються веселі забави, які тривали майже весь день.
Середа не пов'язана з якими-небудь дійствами і має назву «Зноби-баби».
Напевно, Масляна - це справжній рай для жінок, так як в четвер вони знову сідають до столу і піднімають чарки. До того ж у цей день не можна шити і прясти.
У п'ятницю зять повинен почастувати свою тещу. Після цього зятю належить покатати свою тещу вулицями села або ж міста. Чому сервіс в такому випадку залежить від характеру тещі, тобто злу та сварливу везуть по нерівній дорозі і навпаки, якщо теща лагідна, то і дорога рівна, немов струна.
Субота не позначена цікавими обрядами. Найбільш пишно відзначається неділя. Спеціально до цього дня готували вареники з сиром, на відміну від російських млинців. Проводились масові гуляння, ігрища, забави. В цей день потрібно обійти усіх родичів та сусідів і попросити вибачення за всі скоєні образи, аби очиститись перед Великим постом від усякої скверни. Не можна також вживати горілку. Перед сном потрібно ретельно прополоскати зуби, аби чорти не витягли сир, що залишився після масниці, разом із зубами.


Александр Цыбульник
 
У вас Балов'; document.write(exp);
Форум » Наша країна Україна » Українські народні та міжнародні свята » Масниця - початок масляного тижня (Масниця ,свята України)
Сторінка 1 з 1 1
Пошук:

Рейтинг@Mail.ru