[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Сторінка 1 з 1 1
Форум » Наша країна Україна » Українські народні та міжнародні свята » Міжнародний день рідної мови (Міжнародний день рідної мови,свята України)
Міжнародний день рідної мови
cybulnik Дата: П`ятниця, 05.04.2013, 23:41 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 6014
Репутация: 1019
Статус: Offline
Міжнародний день рідної мови
За пропозицією держав-членів ЮНЕСКО Генеральна конференція організації у листопаді 1999 року проголосила Міжнародний день рідної мови, який уперше святкувався 21 лютого 2000 в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі.
Історія свята має трагічний початок. Дата 21 лютого вибрана тому, що саме в цей день у 1952 році загинули п'ять студентів, які брали участь в демонстрації за надання рідній їм бенгальському мові статусу державної в тодішньому Пакистані, частина якого пізніше стала незалежною державою Бангладеш.
За оцінками фахівців, із 6700 мов, які нині існують на планеті, більшість знаходиться під загрозою зникнення у найближче десятиліття. Привернення уваги міжнародної спільноти до цієї теми - важливий крок до визнання необхідності захисту різноманіття культур.
 
За результатами Всеукраїнського перепису населення (2002) 67,5% українських громадян назвали українську мову рідною.
Українська мова впродовж довгого часу витримував жорстокі випробування. Це і нехтування ним польською владою, і спроба російського царату перетворити на «наречие», і Валуєвського і Емського указів про заборону української мови, і прагнення за радянських часів знищити його під приводом створення «єдиного загальнонаціонального мови».
Статус державної українська мова вперше отримав з прийняттям 28 жовтня 1989 Закону України «Про мови в Українській РСР». З отриманням Україною незалежності розпочався процес українського мовного відродження. Цьому сприяло конституційне закріплення державності української мови та здійснення низки урядових заходів, спрямованих на піднесення ролі та авторитету української мови в суспільному житті країни. Стаття 10 Конституції України засвідчує: «Державною мовою в Україні є українська мова».

Але статус української мови як державної є формальним: поки він не зайняв належного місця у сфері культури, освіти і науки. Україна стала домівкою для багатьох національностей, тому й велике її мовне розмаїття.
«Ми усвідомлюємо свою відповідальність за мовне розмаїття країни і готові зробити все для збереження і розвитку культурної самобутності наших громадян», - сказав у своєму привітанні Президент України Віктор Ющенко з нагоди Міжнародного дня рідної мови.
Доля кожного народу органічно сплетена з долею його мови. Історія знає численні приклади того, як зі зникненням мови зникає і етнос. Зберігати й плекати рідну мову можуть тільки носії мови.


Александр Цыбульник
 
У вас Балов'; document.write(exp);
Форум » Наша країна Україна » Українські народні та міжнародні свята » Міжнародний день рідної мови (Міжнародний день рідної мови,свята України)
Сторінка 1 з 1 1
Пошук:

Рейтинг@Mail.ru