Свято Червона гірка Антипасха. Обряди на Червону гірку - Форум
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Сторінка 1 з 1 1
Форум » Наша країна Україна » Звичаї та обряди ,українські традиції » Свято Червона гірка Антипасха. Обряди на Червону гірку (Червона гірка Антипасха Фомина неділя обряди та звичаї)
Свято Червона гірка Антипасха. Обряди на Червону гірку
cybulnik Дата: Неділя, 27.04.2014, 09:55 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 6014
Репутация: 1019
Статус: Offline
Свято Червона гірка. Обряди на Червону гірку
Червона гірка Антипасха Фомина неділя обряди та звичаї
Червона гірка - це улюблений в народі , весняний і першу чергу молодіжне свято . З поширенням християнства він був приурочений до першого неділі після Великодня - так званому Фоміну дню. Червона гірка справлялася в першу неділю після паски . Як тільки земля звільнялася від снігу , а це в першу чергу невеликі височини , в народі звані пагорками , відразу розгорталися гуляння молоді , дитячі ігри , хороводи , пісні. З цього і пішла назва таких гірок « Червоними » , що значить красивими!

У слов'янських говірками слово "червоний" вживається у значенні "красивий , квітучий , веселий , втішний " , на відміну від Червоного , червового , яскраво-червоного, багряного кольору. Сама весна і літо іменуються червоними , тому що погода ясна , а природа є у всій красі. Червона гірка - значить красива по місцю розташування і розважальна по іграх. У багатьох місцях гірки або пагорби , на яких збирався народ навесні , називали червоними гірками.

За народним календарем у цей день все дівчата і молоді баби , запасшись їстівними припасами , збиралися на якому-небудь улюбленому місці сільської вулиці і співали пісні -веснянки ( " закликали ", або " загравали " , весну) , водили хороводи і влаштовували різноманітні ігри та пляски .

Червона гірка вважалася дівочим святом , і так як в цей день відбувалися весілля і йшло посилене сватання , то на ігри приходили всі дівчата до єдиної. Вважалося навіть поганою прикметою , якщо який-небудь хлопець чи дівчина просидять на Червону гірку будинку.

Червона гірка - це є торжеством любові , зародження почуттів і сподівань. Раніше , на Червону гірку знайомилися дівчата і хлопці , вони вибирали собі наречених і в ігровій , жартівливій формі оголошували і виявляли свою прихильність і симпатію.

На Красну гірку було прийнято вбиратися в найкрасивіші вбрання та одягу. Червона гірка вважалася дівочим святом, і так як в цей день відбувалися весілля і йшло посилене сватання, то на ігри приходили всі дівчата до єдиної. Дівчата і жінки різними способами намагалися привертати до себе увагу хлопців, так, хто з них вплітав у волосся кольорові яскраві стрічки, а хто пов'язував розписні хустки. Всі хотіли виділитися з великої кількості дівчат.

Залишатися вдома і не ходити на гуляння в цей день було просто не дозволительно. Вважалося, що просиділи вдома все гуляння юнак чи дівчина не знайдуть собі пару або йому дістанеться распоследній наречена, а їй - нікудишній наречений, так як самих найкращих «розберуть» інші, і що ще гірше - з неслухняними трапиться нещастя. Веселощами заправляла кума або дівиця, Лада. Вона була найкращим знавцем текстів пісень і приповідок, керувала хороводами, заспівувач пісні, пам'ятала правила ігор.

Свято Червона гірка. Обряди на Червону гірку
У деяких селах Володимирській області в Фомина неділя виконувалися особливі ритуали. Після обідні де-небудь на відкритому місці вулиці збиралися баби , а в
деякому віддаленні від них ставали всі молоді парочки і починали
підкликати баб до себе. У відповідь на цей заклик баби починали співати пісні і повільно підходити до " Новоженя " , які давали їм по шматку пирога і по одному
яйцю.
Червона гірка в північному Поволжі мала назву клікушіно неділю , так як в цей
день односельці ходили до будинків молодят , гукали їх , а ті за це
виносили їм по яйцю і по стопочку .

У Пензенській області на Червону гірку влаштовувалося " опахіваніе села" . У глуху північ все сільські жінки йшли з піснями за околицю , де чекали їх три молоді баби з сохою і три баби з іконою Казанської Божої Матері. Тут дівчата розплітали коси , а баби знімали головні хустки , і починалося хода . Кілька баб сідали на дошки , покладені поверх сохи , кілька дівок бралися ззаду за соху , щоб її притримувати , а інші , взявшись за прив'язані мотузки , тягли соху таким чином , щоб обвести борозною все село і на перехрестях зробити сохою хрест. Перед процесією йшли старої з іконою і молилися , щоб село не збагнули будь лиха та напасті і щоб ці напасті зупинялися за борозною і не сміли її переступати. Хлопці приєднувалися пізніше , коли жінки , зробивши коло і повернувшись на колишнє місце , влаштовували гулянку . Вона тривала до третіх півнів ( 3:00 ранку) , а потім всі розходилися по домівках , так як гуляти після півнів вважалося грішно.

У Калузькій області в це неділю зустрічали весну. Солом'яне опудало, укріплене на довгому жердині, ставили на гірці; навколо нього збиралися жінки і чоловіки. Після пісень сідали навколо, пригощали один одного яєчню. Увечері з піснями і танцями спалювали опудало. З хороводних ігор Червоної гірки було відомо у всій Росії сіяння проса. Червона гірка була фіксованим святом одного дня. Свято продовжувалося протягом декількох днів і тому був справжньою подією у житті молодих людей.

На Красну гірку традиційно припадав пік весіль, так як це перші дні, коли Церква після тривалого дев'ятитижневий перерви починає здійснювати таїнство одруження. Вважається, що весілля, зіграна саме в цей час, стане запорукою довгого щасливого сімейного життя.
Антипасха

« Антипасха » - грецьке слово , і приставка «анти» значить не «проти» , а «замість ». Таким чином , « Антипасха » - свято «замість Пасхи » , як би що відшкодовує , який заповнює його .

«Червона гірка» - народна назва першого недільного дня після Свята Великодня , яке в церковному словнику носить назву Антипасха . За Антипасхою слід Фоміна тиждень , яку, власне , і називають Червоної гіркою. На цьому тижні в церкви згадують апостола Фому , який побажав особисто упевнитися в воскресіння Спасителя , не повіривши учням , повідав йому чудесну звістку. За євангельським сюжетом , воскреслий Христос з'явився перед Фомою , щоб той міг вкласти пальці в його рани і своїми очима побачити , що відбулося диво . «І не будь невіруючий, але віруючий » , - сказав Спаситель Хомі (Лк. , 20:27 ) . До речі, тому в народі людини , що-небудь що піддає сумніву , називали « Фомою невіруючим ».

Антипасха відзначається завжди на восьмий день після світлого Христового Воскресіння. У цей день оновлюється пам'ять воскресіння Христового , тому Антипасха називається « тижнем оновлення» . Оновлення воскресіння Ісуса Христа пов'язано з апостолом Фомою , тому в цей день Церква згадує зустріч апостола Фоми та воскреслого Христа. Фоми не було серед апостолів , які бачили Христа відразу після Воскресіння. «Якщо не побачу на руках Його ран від цвяхів і не вкладу руки моєї в ребра Його , не повірю » - говорив Фома про Христа. Це не означає , що він сумнівався в тому , що Христос був Спасителем , Сином Божим. Швидше це свідчення того , наскільки апостол жадав пережити зустріч з воскреслим Ісусом Христом. Сам , особисто , а не зі слів ближніх , відчути пасхальну радість і торжество .

Апостол Фома став символізувати сумнів , недовіру. У народі навіть побутує визначення « Фома невіруючий ». Правильніше буде назвати його не тим чоловіком , який сумнівається у всьому , навіть у самому очевидному , а тим , хто прагне переконатися в істинності чи , навпаки , хибності тих чи інших фактів на власному досвіді. Адже одна справа - користуватися свідоцтвами інших , навіть найближчих людей , і зовсім інша - знати щось своїм досвідом.

Святий апостол Фома народився в галілейському місті Пансади і був рибалкою . Коли він почув благовістя Ісуса Христа , то , залишивши все , пішов за Ним і став одним з 12 -ти апостолів. На восьмий день після Воскресіння Господь з'явився апостолові Фомі і показав Свої рани. « Господь мій і Бог мій », - вигукнув святий апостол (Ін. 20 , 28 ) . «Фома , що був колись слабший за інших апостолів у вірі , - говорить святитель Іоанн Златоуст , - зробився по благодаті Божої мужественнее , ревніше і невтомний всіх їх , так що обійшов зі своєю проповіддю майже всю землю, не побоявшись сповіщати Слово Боже народам диким» . Церковне Передання розповідає , що святий апостол Фома заснував християнські Церкви в Палестині , Месопотамії , Парфії , Ефіопії та Індії. За звернення до Христа сина і дружини правителя індійського міста Меліапора ( Меліпура ) святий апостол був поміщений в темницю . Його жорстоко катували і вбили , простромивши п'ятьма списами. Частини мощів святого апостола Фоми зберігаються в Індії, Угорщині і на Афоні.

Антипасха є першим днем після тривалої перерви, що складається з Масляної, Великого посту, Страсного тижня і Світлої седмиці, коли церква знову починає вінчати шлюби і благословляти молодих на шлюб.По мотивам http://panchevstudio.ru/1910


Александр Цыбульник
 
У вас
Форум » Наша країна Україна » Звичаї та обряди ,українські традиції » Свято Червона гірка Антипасха. Обряди на Червону гірку (Червона гірка Антипасха Фомина неділя обряди та звичаї)
Сторінка 1 з 1 1
Пошук:

Рейтинг@Mail.ru