Вербна неділя - Форум
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Сторінка 1 з 1 1
Форум » Наша країна Україна » Звичаї та обряди ,українські традиції » Вербна неділя (реферат на тему вербна неділя)
Вербна неділя
cybulnik Дата: Середа, 09.04.2014, 19:59 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 6014
Репутация: 1019
Статус: Offline
Вербна неділя
Неділя за тиждень перед Великоднем називається "Вербною", "шутковою" або "квітною", а тиждень перед цією неділею - "вербним".
За християнським вченням у цей час Спаситель Христос уїжджав до Єрусалиму на ослику, і миряни устеляли перед ним дорогу пальмовим листям. Оскільки в Україні пальми не ростуть, то їх замінили вербовими гілками. Це дерево здавен вельми шановане серед нашого народу, тому що воно перше сповідає про прихід весни і має цілющі властивості.
На вербну неділю в усіх церквах відбувається урочистий обряд посвячення вербних галузочок. Вважається що вони при цьому набувають магічних властивостей. На покуті вербова галузка оберігає оселю від блискавок. З галузок чи листочків верби роблять настоянку й лікують людей від головних болей, гарячки, шлункових хвороб, заживляють рани, зцілюють домашніх тварин.
У Вербний тиждень, за народним віруванням, не можна сіяти конопель і городини, бо "буде ликовате, як верба". Не сіяли колись і буряків, бо "будуть гіркі".
У Вербну неділю святять вербу. Під церкву заздалегідь навозять багато вербового гілля. Зранку на Богослуження сходяться всі - старі й малі, - бо "гріх не піти до церкви, як святять вербу". Коли закінчується відправа і священик окропить гілля свяченою водою, то діти - одне поперед одного - стараються якнайшвидше дістати вербу і тут же проковтнути ії по кілька "котиків" - "щоб горло не боліло". Як уже згадувалося, був колись на Україні звичай носити свячену вербу з церкви до церкви. Це робилося не тільки в суботу, а і в неділю. Так, у Харкові у Вербну неділю учні разом з вихователями та вчителями урочисто несли свячену вербу від міської парафіяльної церкви Святого Дмитра до "колегіюму".
Колись господарі, повертаючися з церкви з свяченою вербою, до хати не заходили, а відразу ж садили на городі по кілька гілок або - якщо було близько - то в полі, "щоб росла Богові на славу, а нам, людям, на вжиток"; а решту, що залишилася, несли до хати і ставили на покуті під святими образами. Якщо, ввійшовши до хати, заставали когось, що проспав заутреню, то били такого свяченою вербою, примовляючи:
Не я б'ю - верба б'є,
За тиждень Великдень,
Недалечке червоне яєчко!
Молоді хлопці та дівчата билися свяченою вербою ще й коло церкви, та й дорогою, як додому йшли; а б'ючись, примовляли:
Будь великий, як верба,
А здоровий, як вода,
А багатий, як земля!
В Галичині примовляли так:
Шутка б'є - не я б'ю,
Віднині за тиждень
Буде в нас Великдень!
Свячена верба користується великою пошаною серед нашого народу. "Гріх ногами топтати свячену вербу", а тому навіть найдрібніше гілля, якщо воно залишилося після освячення, палили на вогні, щоб, боронь Боже, під ноги не потрапило.
Свяченій вербі приписується магічна сила. Як вперше навесні виганяють скот на пасовисько, то конче свяченою вербою - "щоб нечисть не чіплялася до тварин". Більше того, викидають гілля свяченої верби надвір під час граду - "щоб град зупинився". Верба має велике значення в народній медицині. Коли хворіють люди або тварини, то знахарі варять свячену вербу разом з цілющими травами і напувають тим' варивом хвору людину чи тварину - у повній надії, що "поможе". Виваром свяченої верби мочать голову і цим лікуються від болю голови. Лікуються свяченою вербою і від пропасниці та ревматизму, збивають нею гарячку.
Товчене листя з верби кладуть на рани, а горшку, настояну на її листі, п'ють проти шлункових захворувань. Верба має неабияке значення і в науковій медицині Ось як пише про це Юрій Липа в книзі "Ліки під ногами": "Кора верби в легких напарах прдається в ревматичних хворобах суглобів і болях м'язів. Найліпше пити її в мішанці, і то впродовж багатьох тижнів. Відвари з кори давати треба в гарячкових станах і пропасниці, зв'язаних з побільшеною нервовістю. Головний складень світової слави ліку на нерви "Пасифльорин", побіч пасифльори - це кора білої верби".
Поруч такої пошани до верби і віри в її лікувальну силу дивно звучить народна леґенда про козячу вербу - один з видів верби. Леґенда каже, що козяча верба проклята Богом за те, що з неї робилися цвяхи для хреста, на якому розп'яли Спасителя: "за це її черви точать". Крім того, за народнім віруванням, у сухій вербі сидить чорт; звідси й прислів'я: "Закохався, як чорт у суху вербу!" Козяча верба часто зустрічається на Україні, особливо в лісах і на левадах. Її характеризують коротке і широке листя, а також грубі "базоки" або "котики".

реферат на тему вербна неділя

Назва:Вербна неділя
Тип:Реферат
Мова:Українська

Джерело http://www.br.com.ua/referats/ukrainoznavstvo/14995.htm?dl


Александр Цыбульник
 
У вас
cybulnik Дата: Середа, 09.04.2014, 20:19 | Сообщение # 2
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 6014
Репутация: 1019
Статус: Offline
Вербна неділя - це переддень так званого страсного тижня, який присвячується "згадкам про страждання Христа". Свято безпосередньо
примикає до Пасхи і не має постійної календарної дати. В православ'ї
воно належить до "двонадесятих свят". В основу свята покладено оповідку
про вхід Ісуса Христа зі своїми учнями до Єрусалиму, куди він ішов на
страждання і смерть. Похід супроводжувався творінням чудес. За день до
входу в Єрусалим, у суботу, Ісус здійснив одне з найбільших див - оживив
Лазаря, який був мертвим уже чотири дні, а в неділю в'їхав до
Єрусалиму. Народ радісно зустрічав його, кидаючи перед Сином Божим
пальмові гілки. Про появу Христа в єрусалимському храмі розповідає
Євангеліє. В Україні ритуальне значення пальмових гілок перенесене на
гілки верби, що розпускаються на цей час і, згідно з народним повір'ям,
захищають від злих духів.

У християнстві верба - прокляте дерево, бо, за міфами, із неї були зроблені цвяхи, якими збивали хрест для розп'яття Ісуса Христа. Існувало
народне свято - Вербна неділя /за тиждень перед Великоднем/. Свячені
вербові віти зберігали як магічні предмети, здатні відвернути недугу,
викликати дощ. Існував звичай жартівливо бити посвяченою вербою
зустрічних, дітей, що мало принести їм здоров'я, силу, багатство:

Будь багат, як земля,

І будь плодний, як лоза!

Для українського народу верба - це його своєрідний символ. Вербовий сум,
гарний і гордий, як душа українця. Як нескорений Великий Кобзар, що,
перебуваючи в Орській фортеці, виходив серед пустелі вербове деревце.

Джерело : www.br.com.uа


Александр Цыбульник
 
У вас
cybulnik Дата: Середа, 09.04.2014, 22:45 | Сообщение # 3
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 6014
Репутация: 1019
Статус: Offline
wacko
Коли буде Вербна неділя в 2014 році?
Святкування Вербної неділі у 2014 році буде 13 квітня, за тиждень перед Великоднем. ... 13 квітня 2014. Саме на цей день випадає Вербна неділя в 2014-му році.
Вербна неділя 2014 ми відзначатимемо 13 квітня 2014. За сформованою традицією так на Русі називають свято Входу Господнього в Єрусалим


Александр Цыбульник
 
У вас
Форум » Наша країна Україна » Звичаї та обряди ,українські традиції » Вербна неділя (реферат на тему вербна неділя)
Сторінка 1 з 1 1
Пошук:

Рейтинг@Mail.ru