Новорічні українські звичаї - Форум
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Сторінка 1 з 1 1
Форум » Наша країна Україна » Звичаї та обряди ,українські традиції » Новорічні українські звичаї (новий рік,традиції, обряди, свята)
Новорічні українські звичаї
cybulnik Дата: Середа, 08.12.2010, 16:12 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 6014
Репутация: 1019
Статус: Offline
Новорічні звичаї

Нині в країнах європейської культури (а це добра половина світу) Новий рік відзначається за неодмінної участі зеленої красуні – ялинки, з Дідом Морозом, Снігуронькою, іншими казковими героями. Коріння звичаю сягає сивої давнини. Обряд прикрашання і вшановування ялини (не сосни, до речі, а саме й тільки ялини) існував ще у давніх германців і зафіксований у римських історико-літературних джерелах. З часом і приходом християнства поганські обряди забулись, а звичай залишився, хоч і в дуже зміненому вигляді.

Наші предки починали новий рік з накликуванням щастя і врожаю. Найважливіше дійство на Новий рік – посівання. Посівають вранці, роблять це хлопчики, сіючи на долівку зерно з рукавиці. Хлопці, за народними віруваннями, – уособлення чистоти, краси і надії. Вони виголошують віршовані побажання, як подяку Богові за прожитий рік і накликування щастя, врожаю в новому році.
Новий рік – традиційне сімейне свято. У нас його зустрічають двічі: 1 і 14 січня. Перший відзначається зустрічами родичів, друзів і знайомих та щедрими застіллями. Другий – щедрівками та ворожінням.

Передує старому Новому року (13 січня) свято Маланки, з яким пов’язано чимало звичаїв, обрядів та повір’їв. Мaланкарі ввечері, на щедру кутю, ходять ватагами під хатами, щедрують, висловлюють господарям добрі побажання, звеселяють піснями, жартівливими сценками. Господарі з радістю приймають і пригощають щедрівників. Передноворічний вечір, за народним повір’ям, – сприятлива пора для сватання.

В новорічну ніч вгадують погоду, ворожачи на цибулі, яку розрізають на дванадцять частин, щоб кожна відповідала одному з місяців, посипають їх сіллю, залишають до ранку. Вранці дивляться: на якій частині сіль намокла, той місяць буде мокрим, на якій ні – буде сухим. Прикмети новорічної ночі прогнозують погоду і врожаї наступного року.

На Новий рік наші діти – посівальники, а часом молодь, відвідують родичів і знайомих, поздоровляючи їх, висловлюючи добрі побажання. В минулому їм, крім іншого, за це давали коржі-медяники, які спеціально випікали у вигляді різних тварин – півників, зайчиків, коників. Тепер цей звичай починає відновлюватись.

За сучасною нашою традицією обов’язково на святковому столі повинно бути шампанське українського розливу, яким наповнюють келихи перед приходом Нового року, щоб дзвін кришталю лунав у перші хвилини нової доби. Перед цим не забувають провести Старий рік, згадуючи добрі справи і досягнення. Щодо страв, то столи ломляться від їх кількості. Однак оригінальним і бажаним є порося з хріном. На стіл ставиться багато м’ясних і борошняних страв, бо, за звичаєм, багата їжа забезпечує добробут на весь рік. Дід Мороз – це прообраз святого Миколая, якого пошановують вже сімнадцять століть.Александр Цыбульник
 
У вас Балов '; document.write(exp);
Форум » Наша країна Україна » Звичаї та обряди ,українські традиції » Новорічні українські звичаї (новий рік,традиції, обряди, свята)
Сторінка 1 з 1 1
Пошук:

Рейтинг@Mail.ru