[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Сторінка 1 з 1 1
Форум » Наша країна Україна » Звичаї та обряди ,українські традиції » Місто, яке підкорив лише внук Чингісхана (Місто, яке підкорив лише внук Чингісхана)
Місто, яке підкорив лише внук Чингісхана
cybulnik Дата: Четвер, 04.11.2010, 18:14 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 6014
Репутация: 1019
Статус: Offline
Місто, яке підкорив лише внук Чингісхана

Звенигород
Звени́город - село Пустомитівського району Львівської області.

За майже 20 км від Львова є невеличке село -Звенигород. Це нині воно невеличке. А раніше Звенигород - колишня столиця Звенигородського князівства, це було могутнє, найбільше на західноукраїнських землях місто з наймогутнішою фортецею Давньої Русі. Це сьогодні туристи можуть під’їхати до самого підніжжя городища, яке колись було оточене неприступними болотами.

Археологи і історики цікавились Звенигородом здавна. Перші розкопки та публікації були зроблені ще в першій половині ХІХ століття. Однак це були в більшості матеріали, зроблені на основі випадкових знахідок місцевих жителів та відомих літописних згадок про цей могутній колись укріплений город.

Планомірні дослідження почались лише в повоєнні роки. В 1953-1955 рр. Найдавнішою із знахідок є стоянка мисливців кам"яного віку, що жили тут близько 15 тис. років тому. Виявлено і цілий ряд стоянок і поселень пізнішого періоду. Та найбільш цікавим для туристів є саме стародавнє городище .

Наприкінці І тисячоліття н.е. Звенигород став укріпленим містом, яке відігрвало значну роль у політичному житті Південно-Західної Русі ХІ - першої чверті ХІІІ ст.

Перша літописна згадка про Звенигород відома з "Повісті временних літ". У Лавреніївському списку - з 1086 р., в Іпатіївському - з 1087 р. є повідомлення про вбивство під воротами фортеці володимирського князя Ярополка. Найбільшого розвитку Звенигород досягає у ХІІ ст., коли уньому правив правнук Ярослава Мудрого - Володимирко (1124 - 1153 рр.), батько галицького князя Ярослава Осмомисла (1153 -1187 рр.). Відтоді і до 1144 р. Звенигород був столицею удільного Звенигородського князівства. В 1126 р. після смерті князя Ростислава. брата Володимирка, до Звенигородського князівства приєднали Перемиське, а в 1141 р. - і Теребовлянське князівства. У 1144 р. Володимирко переніс столицю із Звенигорода в Галич. Двічі - у 1144 і 1146 рр. - Звенигород намагався здобути київський князь Всеволод, однак могутня фортеця вистояла.

Горде, могутнє місто Звенигород намагалися захопити і підкорити багато разів. Однак воно було, здавалось би, нездоланним упродовж століть. Це вдалося лише внукові Чингісхана – ханові Батию, який особисто керував захопленням міста. У 1241році Батий, підійшов з чисельно ордою під місто. Збереглася навіть назва урочища - Батиївка, де, за переказом, стояв хан з своїм військом.

Після цього зруйнування Звенигород занепав і вже ніколи не піднявся до висоти великого міста. На місці могутньої фортеці залишилось городище, а навкруги ще й сьогодні простежуються глибокі рови та насипи оборонних валів.

Археологічні експедиції, які щорічно ведуть тут розкопки, відтворюють життя княжого двору, дружинників, численних ремісників, які населяли колись це могутнє місто. Нерідко у розкопаних могильниках, різних похованнях і валах археологи знаходять посічені скелети, відрубані голови з пробитими черепами княжих воїнів, їх коней, рештки зброї, шоломів, щитів тощо. До речі, у Звенигороді, як ніде в іншому місці, знайдено велику кількість пломб, що свідчить про високий розвиток ремесла, торгівлі і культури цього стародавнього міста Давньої Русі т його міжнродні зв"язки.

У Звенигороді працює музей, можна оглянути дорогу ХІІ ст., відкриту археологами в останні роки та новозбудований центр села.Александр Цыбульник
 
У вас Балов'; document.write(exp);
Форум » Наша країна Україна » Звичаї та обряди ,українські традиції » Місто, яке підкорив лише внук Чингісхана (Місто, яке підкорив лише внук Чингісхана)
Сторінка 1 з 1 1
Пошук:

Рейтинг@Mail.ru