Головна » 2010 » Липень » 27 » Шовковське селище
17:37
Шовковське селище
Шовковське селище - селище скіфського часу(6-поч.5століття до нашої ери). Розташоване біля станції Шовкова на підвищенні, в ур. Дирківське, між селами Огульці та Караван біля витоків р.Мерефи(ліва притока Мжі). Виявлене 1953 Б.А. Шрамком. У 1957-58 під час роботи експедиції Харківського університету(кер.Б.А.Шрамко) тут було розкопано три зольники. у ЗОЛЬНИКУ №2 вдалося виявити добре збережені залишки згорілого наземного каркасного житло округлої форми, а також залишки спалених стовпів(11), що служили опорою для стін. Останні мали вигляд циліндра з пруття, обмазаного зверху глиною. Діаметр житла - 6.5м. Вхід д приміщення був з пд.сх боку, де завал глиняної обмазки переривається. За  межами житла, у зах. частині, знайдемо ще одне вогнище, яке використовувалося активніше і було дуже обпалене.
Верхня частина господ-го приміщення мала форму неправильного чотирикутника з закругленими кутами. Довжина його -3,75 м, найбільша ширина -2,95 м, найменша -2,5 м.
Двоє східців вели до кільцеподібного погрєба, який містився майже в центрі приміщення. Він мав вигляд циліндричної ями. Глибина її 3,1м. діаметри -1,65 м і 1,95 м. На дні погрєба підтримувалась порівняно низька температура. Над землею піднімалась якась курінеподібна частина господ-го приміщення. Матеріальні залишки, знайдені тут, належать до північно - донецької лісостепової культури скіф.часу. Крім кераміки, невеликої кількості виробів з каменя, тут знайдено залізне шило, кістяні проколки, уламок янаря і кістяної ручки. Трапляється й чимало уламків горщиків баночної форми. Весь посуд був виліплений від руки, без гончарного круга. Виявлено також тех . кераміку, прикраси, култові речі, присельця для веретен, а також уламок кераміки з чутким відбитком тканини. Останнє вказує на те , що зроблена вона була досвідченим майстром. Серед інших речей- вироби з каменя (зернотерка) , кісток(конічний наконечник стріли, намистина, уламок рукоятки). З металевих виробів - залізний гачкуватий серп, залізна головка, залізні булавки, бронзове спіральне колечко, наконечні стріли. Унікально. знахідкою слід вважати майстерно вирізану з кістки, ложку, ручка якої оформлена у вигляді голівки лося. Вона є чудовим зразком прикладного мистецтва раннього залізного віку, виконаного у т.зв. скіфському "звіриному стилі" (6-5ст.до н.е.) Ряд знахідок свідчить про тісні зв'язки місцевого населення не тільки з скіфами й античними містами південного Причорномор'я , але й з племенам юхнівської та дьяківської культури. Селище належить до лісостепової культури скіфської епохи. 

Категорія: Історія села, Огульці, рідний край,Харьківщина,слобожанщина | Переглядів: 772 | Додав: cybulnik | Теги: історія, валковського району, харьковськой області, село, огульці, селище, шовкове | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Рейтинг@Mail.ru