Головна » 2013 » Листопад » 14 » День святого Миколайчика
21:08
День святого Миколайчика

Як святкується день Святого Миколайчика на Слобожанщині.
Це свято святкується не тільки на слобожанщині а також в Україні та Росії.
Цього свята нетерпляче ждуть малюки,по традиції малюки в ранці 19 грудня під своєю подушкою находят подарунки. 
Батьки розповідають своїм дітям байку про святого Миколайчика,як святий Миколай опускається з неба на землю. Він заходить до кожної хати і кладе дітям під подушки свої небесні гостинці.Не слухняним Святий Миколай дарує хіба що прегарного прутика, бо з неба він бачить кожного з нас і добре знає, хто чемний, а хто й не дуже...
На слобожанщині,за традицією,в ніч з 18 на 19 грудня батьки кладуть малюку подарунок під подушку,зберігаючи у таємниці свою причетність до подарунків, для того, щоб діти вірили у чудо, звершуване святим Миколаєм і вчилися милосердя в святого.А в ранці, батьки поцілувавши малючка промовляючи,подивися золотце який тобі подарунок Святий Миколайчик положив під подушку.
На Харківщині існував звичай святкувати триденні Миколині святки, на які варили кутю і узвар, щоб у наступному році забезпечити врожай на жито й плоди.
В цей день бажано малюка сводити до церкви на причащення.
Так як я, побував майже во всіх містах України розповім як святкується свято Миколайчик на західній та центральній Україні.
На заході України люди до таких свят відносяться суєвірвіше.
Для діток це найбажаніший день у році. Напередодні свята діти пишуть до нього листи зі своїми побажаннями і вкидають їх у поштову скриньку або кладуть за вікно, просячи передусім здоров’я собі та батькам. У день перед святом згадують всі свої добрі і злі вчинки, зважують: чого більше. Чи буде подарунок, а чи, можливо, різка? Бо чемні діточки обов'язково знайдуть під подушкою подарунок, а неслухняні – прутик. Ця різочка є своєрідним попередженням дитині, що час задуматися над своєю поведінкою і виправитися.
На Київщині хазяїн, прийшовши цього дня із церкви, брав миску зі свяченою водою, паляницю з грудочкою солі, квача з різного зілля, ішов кропити господу, худобу та збіжжя, примовляючи: «Святий Миколай, помилуй та сохрани нас від усякого лиха!»
З історії відомо, що Святитель Миколай жив приблизно в III-IV століттях. У народі його прозвали Миколою Угодником, оскільки він прославився як угодник Божий. Християни вважають, що в День святого Миколая досі відбуваються чудеса.
На Поділлі хто першим прийде зранку до хати, той буде першим "полазником". "Полазами" вважаються чотири дні в році: Введення, Миколая, Анни і Різдво або Новий рік - четвертий і останній "полаз". В ці дні також першим перейти подвір'я має господар, не хто інший. Кожен господар встає в цей день раніше, ніж звичайно, і йде дати худобі їсти. Прийшовши до хліва, поздоровляє німину словами: "Дай, Боже, добрий день, щобись худібонька здорова була та й я з тобою ще й зі своєю жоною!"
Микола Угодник творив добрі справи за життя, керуючись своєю сильною вірою в Бога. Помер Святитель Миколай в середині IV століття. Його мощі збереглися нетлінними, вони зцілили тисячі людей. Зараз мощі Миколи Угодника зберігаються в італійському місті Бар, куди були перенесені в 1087 році.
Здавна Микола Угодник вважався захисником всіх дітей.  День святого Миколая У деяких слов'янських народах вірили і досі вірять, що напередодні Дня святого Миколая цей святий приносить усім слухняним дітям подарунки, а неслухняні повинні виправитися і чекати подарунки від Миколая наступного року. Вважається, що малюки знаходять подарунки вранці 19 грудня під 
подушкою.
Народні прикмети: 
Як впаде великий іній - на гарний врожай хліба.
Як на Миколу піде дощ, то врожай на озимину.
Морозяний день - на уроду хліба й городини.
З цього дня підходять другі морози - Миколині: "На Студеного Миколу снігу навалить гору".
Якщо в день Миколая замітає слід, дорозі не стояти від Миколи до Різдва (7 січня).
"Скільки дає день Миколая снігу, стільки буде трави на Миколу теплого"


Автор: Олександр Цибульник . Cайт автора: www.cybulnik.com.ua

Категорія: Історія села, Огульці, рідний край,Харьківщина,слобожанщина | Переглядів: 1653 | Додав: cybulnik | Теги: Святий Миколай, Свято, свято святого миколая, харківщина | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Рейтинг@Mail.ru